Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Planujesz zakup mieszkania, a może marzysz o wybudowaniu domu poza miastem, aby odetchnąć od gwaru zatłoczonych ulic? Dla większości ludzi problem z realizacją marzeń zaczyna się już we wstępnej fazie. Tylko niewielki procent ludzi w naszym kraju stać na zakup nieruchomości z własnych oszczędności. Oczywiście mówimy tutaj o osobach ze zdolnością kredytową, które nie mają problemów z płatnościami oraz nie widnieją w rejestrach kredytowych finansowych z powodu opóźnień w spłatach kredytów czy pożyczek. Tak czy inaczej większość z nas jest zmuszona do wzięcia kredytu hipotecznego. Banki prześcigają się ofertach, ale jak wybrać najlepszą dla siebie? Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na finansowe na kilka lub kilkadziesiąt lat. Dlatego też tak ważne jest, aby skorzystać z propozycji najdogodniejszej dla naszych możliwości.

Na co powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Okres kredytowania

Banki najczęściej proponują maksymalny okres kredytowania do 25-35 lat. Czas jest zależny od wieku osób biorących kredyt. Trudno przypuszczać, że ktoś po czterdziestym roku życia uzyska kredyt na 35 lat. Dłuższe kredytowanie to oczywiście niższe kwoty comiesięcznych rat, ale trzeba też pamiętać o całkowitym koszcie kredytu, a więc ile jest realnie do spłaty.

Wkład własny, a kredyt hipoteczny

Obecnie już się nie zdarza kredyt mieszkaniowy na 100% wartości nieruchomości, banki najczęściej oferują kredyty z minimalnym wkładem własnym w wysokości 10%. Oczywiście, im większy wkład własny, tym lepsze warunki kredytowania.

Koszt kredytu

Dla kredytobiorcy niezwykle ważnym elementem jest wysokość marży, która często bywa zależna od wartości prowizji. Banki niekiedy kuszą brakiem prowizji i dość niską marżą w zamian za skorzystanie z innych produktów bankowych. W tym przypadku trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy aby korzyści wynikające z niewysokiej marży lub braku prowizji nie są niższe od kosztów tych dodatkowych produktów bankowych.

To są podstawowe rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego. Ważne, aby decyzji nie podejmować pochopnie i dokładnie rozważyć kilka propozycji. Pomocne mogą się okazać internetowe porównywarki kredytów mieszkaniowych lub konsultacja z doradcą.