Jak nie wpaść w szpony nadmiernego zadłużenia?

Każdego roku miliony Polaków zaciągają kredyty, pożyczki i innego rodzaju zobowiązania. Niestety nie każdy, kto korzysta z tego typu produktów finansowych widzi tylko zalety pożyczki ale nie myśli o możliwych konsekwencjach, co powoduje później niewypłacalność i bankructwo. Takich problemów można jednak uniknąć. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które ten tekst ma na celu przedstawić, aby bezpiecznie zaciągać pożyczki i kredyty, aby uniknąć nie przyjemnych konsekwencji, które wynikają z nadmiernego zadłużenia

Pierwszą i podstawową rzeczą jest policzenie całkowitego kosztu pożyczki. Większość osób zaciągając kredyty i pożyczki sugeruje się jedynie oprocentowaniem, co jest błędem gdyż poza tym należy sprawdzić wszelkiego rodzaju opłaty za ubezpieczenie pożyczki, opłaty manipulacyjne, przygotowawcze itd. Dopiero po obliczeniu kosztu całkowitego można w pełni świadomie rozpatrywać ofertę pożyczki czy kredytu. Na początek rozsądnym wyborem jest pierwsza pożyczka za darmo (ich pełną listę znajdziesz na stronie głównej).

Druga zasada przy odpowiedzialnym zaciąganiu zobowiązań to odpowiednie skalkulowanie budżetu domowego z ratą. Zawsze należy wziąć pewien zapas przy sprawdzaniu czy domowy budżet podoła spłacie raty. W przypadku gdyby z jakiegoś powodu rata skoczyła zabezpieczy to przed różnego rodzaju niebezpiecznymi sytuacjami finansowymi.

Trzecia sprawa to unikanie za wszelką cenę spłacania kredytów i pożyczek przy pomocy innych kredytów i pożyczek (zwłaszcza zaciąganych w szemranych firmach chwilówek). Takie zachowanie może doprowadzić do powstania zjawiska pętli kredytowej, czyli punktu w którym suma zadłużenia przerasta wielokrotnie możliwości spłaty i oznacza po prostu bankructwo. Wyjątkiem od tej reguły są kredyty konsolidacyjne, udzielane przez banki w celu połączenia wszystkich zobowiązań w jedno.

Podsumowując. Przy pomocy tych trzech prostych reguł można uniknąć zostania złapanym w kredytową pułapkę i niewypłacalności, której konsekwencję są jak łatwo można się domyślić wyjątkowo nie przyjemne od straconych nerwów po utratę całego dobytku życia.